Očkování

Průvodce očkováním pacienta v ordinaci praktického lékaře

 

1. Očkování proti tetanu aneb očkovací minimum, které by nikomu nemělo chybět

Tetanus (strnutí šíje) je nebezpečné onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů (která je způsobena tím, že toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu). Bez lékařské pomoci (antibiotika,sérum) končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému (křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání).

Více o tetanu zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tetanus

 

Očkovací schéma:

 • Věková skupina 18 - 30 let

V tomto věku základní očkování proti tetanu je již kompletní. Pro posílení obrany nutno podat posilující dávku tetanické vakcíny do 10 - 15 let, tj. mezi 24. a 29. rokem.

 • Věková skupina 30 - 60 let

Další dávku je nutné podat vždy po 15 letech, tj. obvykle mezi 39. a 44. rokem věku a mezi 54. až 59. rokem věku.

 • Věková skupina nad 60 let

Nutno přeočkovat vždy po 10 letech.

 

Pokud zmeškáte doporučenou dobu pro přeočkování, je nutné očkovat opět třemi dávkami. Očkuje se do svalu ramene (u pacientů s prodlouženou krevní srážlivostí je nutná varianta do podkoží).

Cena: Očkování je plně hrazeno pojišťovnou.

 

2. Očkování proti chřipce aneb jste aktivní a bojíte se náhlého výpadku z pracovního režimu a dlouhého stonání?

 

Chřipka jako virové infekční onemocnění je vysoce nakažlivá, postihuje všechny věkové skupiny, vyskytuje se nejčastěji v zimních a časných jarních měsících a nejedná se o běžné nachlazení způsobené desítkami jiných virových skupin, kterému jsou lidé zvyklí běžně říkat „chřipka“.

 

Onemocnění chřipkou je často těžké, vyžadující vícedenní pracovní neschopnost a dlouhou rekonvalescenci, u rizikových skupin je často i smrtelné (průměrně ročně zemře v ČR na chřipku okolo 2700 lidí).

Více informací o chřipce zde

 

Očkovací schéma:

Očkuje se jednou dávkou vakcíny a to buď do svalu ramene, nebo se může použít šetrnější varianta aplikace drobnou jehličkou do kůže (dle typu vakcíny). Přeočkování je vhodné každoročně, protože virus chřipky se objevuje v nových antigenních variantách.

 

Ideální doba pro vakcinaci je od září do listopadu.

 

Cena jedné vakcíny včetně poplatku za aplikaci: dle aktuálního ceníku.

 

Úhrada celé ceny vakcíny zdravotní pojišťovnou pro následující skupiny osob:

 • osoby nad 65 let
 • osoby po vynětí sleziny a transplantaci krvetvorných buněk
 • osoby, trpící závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin a cukrovkou
 • lidé žijící v domovech důchodců, v domovech pro osoby se zdravotním postižením a v domovech se zvláštním režimem

 

3. Očkování proti klíšťové encefalitidě aneb bojíte se dlouhodobé hospitalizace a následků tohoto onemocnění?

 

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců ze skupiny Flaviridae se uskutečňuje klíšťaty nebo potravou (například tepelně neupravené kozí či ovčí sýry a mléčné výrobky). Mnohdy však ani není původce nalezen (není informace o tom, že by onemocnění předcházelo přisátí klíštětě). Současně se také infikovaná klíšťata mohou vyskytovat i na zahradě domu nebo v městském parku a není to vůbec nic neobvyklého.U dospělých je poměr závažných forem (trvalé poškození míchy) vyšší, protože závažnost onemocnění narůstá s věkem.


Mezi rizikové oblasti se řadí zejména jižní Čechy, okolí Brna či povodí řek Vltavy, Sázavy a Berounky, oblasti jižní Evropy a Středomoří. Pohybujete-li se v oblastech, kde je zvýšený výskyt infikovaných klíšťat, rozhodně byste v rámci prevence měli uvažovat o očkování.

Více o klíšťové encefalitidě zde

Očkovací schémata aneb jak a kdy se nechat očkovat

Základní očkovací schéma FSME-IMMUN 0,5 ml a 0,25 ml BAXTER – zimní období

Standardní očkovací schéma, které se doporučuje v chladných měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní, se skládá ze tří základních dávek. První dávku vám lékař aplikuje v den 0, druhou za 1 až 3 měsíce po první dávce. Na třetí injekci přijdete 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Po 3 letech od třetí dávky přijdete k lékaři na 1. přeočkování (jednou dávkou). Další přeočkování Vás čekají ve 3 až 5letých intervalech po prvním přeočkování. Kratší 3leté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

Nechat se očkovat můžete po celý rok

Očkování proti klíšťové encefalitidě však nemusí probíhat pouze v chladném období, kdy klíšťata nejsou aktivní. Existuje také schéma letní, tzv. zkrácené. Nejde o žádnou novinku, v sousedním Rakousku se úspěšně používá už 30 let.

Zkrácené očkovací schéma FSME-IMMUN 0,5 ml a 0,25 ml BAXTER – letní období

Druhá dávka následuje už 14 dní po první dávce. Tělo si během těchto 4 týdnů postupně vytváří protilátky proti klíšťové encefalitidě. Do této doby je zapotřebí se před klíšťaty chránit, jako kdybyste nebyli očkováni. Třetí dávku je třeba aplikovat 5 až 12 měsíců po druhé. Po 3 letech od třetí dávky přijdete k lékaři na 1. přeočkování (jednou dávkou). Další přeočkování vás čekají ve 3 až 5letých intervalech od prvního přeočkování. Kratší 3leté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

 

4. Očkování proti virové hepatitidě A a B aneb víte, že hepatitida typu B je jedno z nejčastěji invalidizujících onemocnění a hepatitida A se stále zvýšeně vyskytuje? (výskyt se za posledních několik let zpětinásobil)

 

Očkování je vhodné nejen pokud plánujete cestu do zahraničí!

Více o žloutence zde

 • Doporučujeme očkování proti hepatitidě B i A
 • Možností je očkování monovakcínou nebo společnou vakcínou proti oběma typům nemoci.

Očkování proti hepatitidě A (Havrix), je vhodné pohybujete-li se, či žijete v oblasti se zvýšeným rizikem nákazy tímto onemocněním. Toto riziko je i v prostředí našich měst (například v MHD, k přenosu dochází pouhým dotykem, po kterém si zapomenete umýt ruce). Při cestování do rizikových oblastí s nižším hygienickým standardem je toto očkování takřka nutností.

Očkovací schéma:

Očkování se provádí podáním 2 dávek vakcíny do svalu ramena v intervalu 6-12 měsíců. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.

Cena jedné vakcíny včetně poplatku za aplikaci: dle aktuálního ceníku


Očkování proti hepatitidě B (Engerix B) je vhodné při rizikovém zaměstnání a při cestování s předpokladem rizikového chování (onemocnění se přenáší krví a pohlavním stykem).

Očkovací schéma:

Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena. Vakcínu lze podat i jako profylaxi při poranění jehlou do 7 dnů a po styku s rizikovou osobou do 14 dnů od expozice.

Cena jedné vakcíny včetně poplatku za aplikaci: dle aktuálního ceníku


Dle našeho názoru je nejvýhodnější kombinované očkování proti hepatitidě A a B vakcínou Twinrix.

Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.

Cena jedné vakcíny včetně poplatku za aplikaci:dle aktuálního ceníku.

 

5. Očkování proti pneumokoku: invazivní pneumokokové onemocnění představuje riziko zejména pro malé děti a dále pro dospělé ve věku 50 let a starší!!!

Rizikoví dospělí

K pneumokokovým nákazám jsou náchylnější lidé nad 50 let. U nich navíc onemocnění probíhá závažněji a často nemívá typické projevy, proto mnohdy dlouho trvá, než se diagnostikuje, a léčení v pokročilé fázi již bývá obtížné. Rizikovým faktorem je setkávání s malými dětmi, které navštěvují kolektivní zařízení (školky), protože mezi nimi je velké procento bacilonosičů, od kterých se starší lidé s oslabenou imunitou snadno nakazí.

 

 

Nepodceňujte nebezpečí pneumokokových infekcí. Nechte se očkovat!

Dávno minuly doby, kdy očkovací průkaz v dospělosti přišel ke slovu pouze v souvislosti s pravidelným přeočkováním proti tetanu. Doporučovaným standardem se stalo sezónní očkování proti chřipce, zvláště u nejvíce ohrožených skupin: seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Málokdo však ví, že k velmi nebezpečným infekcím u starších lidí patří pneumokokové nákazy, zejména v případech, kdy pneumokok vycestuje tam, kam nemá. Nedovolte této bakterii sbalit kufry a chraňte se očkováním!

image

Tichý zabiják

* Očkování proti pneumokokovým onemocněním má velký význam i u dospělých.

* Pneumokoky se běžně nacházejí v ústech a v krku, kde jsou obvykle dobře kontrolovány imunitními buňkami.

* Problém nastává, pokud je slizniční bariéra narušena a pneumokoky se začnou šířit do organismu.

* K velmi závažným infekcím patří pneumokokový zánět plic spojený s infekcí krve, který si ročně vyžádá desítky dospělých životů.

* Nemalou měrou k tomu přispívá i zvyšující se odolnost této bakterie proti antibiotikům.

* K pneumokokům jsou nejnáchylnější malé děti, lidé nad 50 let a lidé s chronickým onemocněním, které oslabuje jejich imunitu.

* V dospělosti často onemocnění probíhá závažněji a nemusí být nutně provázeno typickými příznaky,

   což značně komplikuje včasné rozpoznání nemoci a následně i léčbu.

 

Pneumokoková vakcína Prevenar 13

Prevenar 13 je pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína určená k očkování proti invazivním pneumokokovým onemocněním, která se podává dětem ve věku od 6 týdnů do 5 let a dospělým od 50 let.

 

image

Vysoká míra ochrany

Prevenar 13 poskytuje možnost ochrany až proti 76 % invazivních kmenů pneumokoků. U dospělých se aplikuje v jedné dávce, potřeba přeočkování nebyla stanovena. Obavy z injekce nejsou na místě, doporučená dávka očkovací látky se aplikuje do paže velmi tenkou jehlou. Očkování proti pneumokokům se dá s výhodou spojit s očkováním proti chřipce. Ověření této možnosti bylo jedním z cílů sledování v programu klinického hodnocení Prevenaru 13 u dospělých. Výsledky studie prokázaly, že současné podávání vakcíny proti chřipce a pneumokokům je bezpečnou alternativou, která poskytuje nezbytnou ochranu proti oběma onemocněním a ušetří dospělým jednu návštěvu u lékaře.

 

Ochrana proti dalším šesti podtypům pneumokoka

Prevenar 13 obsahuje 7 pneumokokových polysacharidů obsažených v původní vakcíně Prevenar (4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F, 23F) a navíc je doplněn dalšími 6 pneumokokovými polysacharidy (1, 3, 5, 6A, 7F, 19A). Těchto 13 typů pneumokoka je zodpovědných za 50 až 76 % invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých (v závislosti na jednotlivých státech).

 

 

Ochrana před závažnými infekcemi

Prevenar 13 pomáhá chránit před zápalem plic, meningitidou a celkovou pneumokokovou infekcí organismu. U dětí navíc může chránit před velmi bolestivým zánětem středouší, který je u dospělých relativně vzácný. Prevenar 13 pokrývá až 90 % typů pneumokoků, které jsou rezistentní proti běžně užívaným antibiotikům.

 

Snížení výskytu onemocnění v zemích, kde se pravidelně očkuje

Prevenar 13 je v mnoha zemích (cca v 50 státech, mimo jiné i na Slovensku) zařazen do pravidelného očkování dětí a ukazuje se, že v těchto zemích výskyt pneumokokových onemocnění klesá. Dá se předpokládat, že pokud bude ochrana proti pneumokokům v obou krajních věkových spektrech (malé děti a nejstarší populace), dále se bude výskyt pneumokokových onemocnění snižovat.

 

Prevenar 13 i pro osoby již očkované

Pacienti, kteří byli očkováni dosud dostupnou třiadvacetivalentní polysacharidovou vakcínou v minulosti, mohou být očkováni konjugovanou pneumokokovou vakcínou Prevenar 13.

 

 

Prevenar 13 pomáhá chránit i neočkované

Očkování proti pneumokokům je známé již několik desetiletí. V mnoha zemích se v posledních letech stalo součástí základního očkovacího kalendáře dětí. Očkování dětí omezuje výskyt pneumokoků v populaci obecně a chrání tak i starší obyvatele. Donedávna byla pro dospělé dostupná pouze polysacharidová vakcína proti pneumokokům, ale před časem byla schválena indikace používání konjugované vakcíny Prevenar 13 i u osob nad 50 let. Pneumokoková onemocnění jsou totiž závažným medicínským problémem vedle nejmenších dětí zejména u seniorů.

Očkování navíc snižuje odolnost pneumokoků proti antibiotikům a zlepšuje léčebné úspěchy.

 

 

Účinnost vakcíny Prevenar 13

Podle údajů ze sledování pokryjí sérotypy pneumokoka obsažené ve vakcíně Prevenar 13 v závislosti na jednotlivých zemích 50-76 % invazivních onemocnění způsobených pneumokoky.

Pneumokoková onemocnění jsou závažná především u lidí starších 65 let. Ti ale podle proběhlých studií mají menší imunologickou odpověď (vytvoří o něco menší množství funkčních protilátek) na vakcínu Prevenar 13 než lidé mezi 50 a 59 lety. Je proto vhodné nechat se naočkovat už s předstihem.

Prevenar 13 poskytuje možnost ochrany až proti 76 % invazivních kmenů pneumokoků. U dospělých se aplikuje v jedné dávce, potřeba přeočkování nebyla stanovena.

Více na: www.prevenar.cz

Cena monovakcíny proti pneumokoku včetně poplatku za aplikaci: dle aktuálního ceníku.

 

6. Další cestovatelská očkování

Tato očkování jsou značně individuální podle oblasti, kam se chcete vypravit. Pokud máte zájem o taková očkování, kontaktujte nás (mail, telefon).

 


 

Vhodná očkování podle věkových skupin

 

Mladí lidé do 30 let věku

 • Virová hepatitida A a B – mladí lidé často cestují a očkování se obvykle stejně nevyhnou
 • Tetanus – první přeočkování obvykle na hranici věku 30 let!
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru

 

Osoby ve středním věku

 • Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
 • Tetanus – přeočkování každých 15 let

 

Senioři od 60 let

 • Tetanus - přeočkování po 10 letech
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
 • Pneumokok a pertuse (černý kašel) – jednorázové očkování proti pneumokoku vzhledem k težkým průběhů infekcí dýchacích cest a přeočkování proti pertusi vzhledem k úbytku protilátek z dětství
 • Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem.